تمام نکاتی که باید درباره تولید محتوا و نقش محتوا در سئو بدانید

folder_openسئو

دسته بندی مقالات

یکی از مهم ترین مسائل در سئو و افزایش رتبه سایت و در نتیجه حضور در نتایج گوگل، تولید محتوای سئو شده ، اصولی و با کیفیت برای وب سایت است. در واقع می توان گفت که تولید محتوا سایت یکی از اصلی ترین، بزرگ ترین و البته مهم ترین چالش ها برای صاحبان تمام وب سایت ها است. در این مقاله به آموزش کامل تولید محتوا و نقش محتوا در سئو سایت می پردازیم. 

 

آموزش کامل تولید محتوا سایت | تولید محتوای سئو شده

محتوا پادشاه است. | نقش محتوا در سئو سایت

 

 

محتوای سایت چیست؟

 

هر مطلب، نوشته، تصویر، برگه، ویدئو، نمونه کار، محصول، انواع پست تایپ ها و در واقع هر صفحه ای از سایت، محتوای سایت محسوب می شود.

وقتی سخن از تولید محتوای سایت می شود، بیشتر مواقع منظور تولید محتوای متنی است. مهم نیست که موضوع سایت شما چیست. هر سایتی نیاز به محتوا و به خصوص محتوای متنی دارد و در واقع هیچ سایتی بدون محتوا معنی ندارد.

شاید فکر کنید چون یک سایت فروشگاهی دارید، همین که محصولات خود را در آن قرار دهید کافیست. اما باید بدانید که تا وب سایت شما محتوای متنی باکیفیت و خوبی نداشته باشد، نمی تواند با دیگر وب سایت ها رقابت کند.

 

حالا که توضیح دادیم محتوا چیست، باید بدانیم نقش محتوا در سئو و در واقع موفقیت یک سایت چقدر است؟

 

 

تاثیر محتوا بر سئو

 

در توصیف نقش محتوا در سئو باید بگوییم که گوگل اهمیت زیادی برای محتوای سایت ها قائل است. در واقع می توان گفت که مهم ترین فاکتور سئو، محتوا است. 

گوگل یک بیزینس است و هدف آن نمایش نتایج و مطالب مد نظر کاربران به آن ها است. گوگل تلاش می کند که همیشه بهترین مطالب را در اختیار کاربران قرار دهد و رضایت آن ها را جلب نماید و مانند هر بیزینس دیگری، در صورتی که نتواند نیاز کاربران خود را برآورده کند، رقیبان از او پیشی می گیرند. به همین دلیل است که محتوای با کیفیت همیشه مهم ترین فاکتور سئو بوده و هست. 

الگوریتم های گوگل محتوای وب سایت ها را بررسی و آنالیز می کنند و با توجه به آن، به سایت ها امتیاز داده و آن ها را برای نشان دادن در نتایج گوگل رتبه بندی می کنند. وب سایت هایی که محتوای کامل تر، جذاب تر و مفید تر تولید می کنند، شانس بیشتری در بین رقیبان خود خواهند داشت. در واقع محتوایی که بتواند بیشتر رضایت کاربران گوگل جلب کند، رتبه بهتری در نتایج گوگل خواهد داشت.

 

نقش محتوا در سئو

نقش محتوا در سئو | آموزش کامل تولید محتوا

 

 

در ادامه به آموزش کامل تولید محتوا سایت می پردازیم:

 

 

ویژگی های تولید محتوای سئو شده و با کیفیت

در این قسمت مهم ترین فاکتور های تولید محتوای سئو توضیح داده شده است:

1- انتخاب عنوان جذاب برای محتوا

عنوان محتوا اولین چیزی است که هم توسط ربات های گوگل و هم توسط کاربران مورد توجه قرار میگیرد. هرچقدر عنوانی که برای نوشته خود انتخاب می کنید جذاب تر باشد و بیشتر کنجکاوی کاربر را برای خواندن متن تحریک کند، تعداد کاربران بیشتری را به محتوا و در نتیجه وبسایت شما جذب می کند.

یکی از نکات مهم در انتخاب عنوان در تولید محتوای سئو شده ، این است که عنوان انتخابی به خوبی نشان دهنده موضوع آن محتوا باشد و کاربر با دیدن عنوان بتواند درک درستی از نوشته پیدا کند و بداند که این مطلب قرار است درباره چه چیز هایی صحبت کند.

همچنین هنگامی که وبسایت شما در نتایج گوگل نشان داده می شود، هرچه تعداد کلیک بیشتری بخورد، از نظر گوگل مفید تر است. در نتیجه وبسایت شما به مرور رتبه بهتری از گوگل کسب می نماید. 

 

2- انتخاب کلمه کلیدی مناسب

یکی از مهم ترین فاکتور ها در تولید محتوای با کیفیت ، انتخاب کلمه کلیدی مناسب است. در واقع، کلمه کلیدی می تواند موجب پیروزی یا شکست سایت شما شود. کلمه کلیدی مناسب باید به گونه ای انتخاب شود که دقیقا کسانی که به دنبال محتوای شما هستند آن را پیدا کنند.

 


 

 برای آموزش انتخاب کلمه کلیدی این مقاله را بخوانید: انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

 


اما کلمه کلیدی در چه قسمت هایی از محتوا باید حتما استفاده شود؟

1- در عنوان محتوا : استفاده از کلمه کلیدی در عنوان ضروری است. بهتر است کلمه کلیدی در ابتدای عنوان آورده شود.

2- در هدینگ 1 (H1)

3- توضیحات متا

4- پارگراف اول

5- بدنه محتوا 

 

تولید محتوای خوب

انتخاب کلمه کلیدی مناسب | آموزش کامل تولید محتوا

3- تعداد استفاده از کلمه کلیدی در متن

تعداد استفاده از این کلمه در متن بسیار مهم است. نه باید کم باشد و نه زیاد.

در گذشته هرچه از کلمه کلیدی در یک متن بیشتر استفاده میشد امتیاز بیشتری می گرفت. ولی اکنون زیاده روی در استفاده از این کلمه نیز امتیاز منفی در پی خواهد داشت. 

بهتر است تعداد کلمات کلیدی به کار برده شده در متن، حدود یک درصد از تعداد کل کلمات باشد. برای مثال ، اگر متن شما دارای 1500 کلمه می باشد، بهتر است 15 بار از کلید واژه استفاده شود.

 

4- اندازه متن و تعداد کلمات آن    

در تولید محتوا سایت ، هرچقدر طول محتوا و در واقع تعداد کلمات آن بیشتر باشد، آن محتوا اعتبار بیشتری نزد گوگل دارد. 

  • تعداد کلمات کوچکتر از 300: عدم اعتبار نزد گوگل و در مواردی حتی باعث جریمه می شود.
  • بین 300 تا 1000 کلمه: نسبتا خوب
  • بیشتر از 1000 کلمه : خوب 
  • بیش از 1500 کلمه: عالی

 

 

5- عدم استفاده از محتوای تکراری و کپی شده

یکی از مهم ترین موارد در تولید محتوای سئو شده این است که محتوا باید حتما جدید و کپی نشده باشد.

کپی کردن مطالب از سایت های دیگر و در واقع محتوای تکراری، برای یک سایت تاثیرات به شدت زیان باری خواهد داشت. الگوریتم های گوگل بسیار بر این موضوع حساس هستند.

شاید فکر کنید اگر محتوایی را کپی کرده و بعضی قسمت های ان را تغییر دهید گوگل دیگر متوحه کپی و تکراری بودن مطلب نمی شود. اما سخت در اشتباهید. پس حتما خودتان محتوا را تولید کنید. 

لازم به ذکر است که این کپی کردن در مورد مطالب سایت خودتان نیز صدق می کند. 

 


 

در صورتی که به هر دلیلی

امکان تولید محتوای سئو شده برای سایت خود را ندارید،

می توانید از متخصصان تولید محتوای ما بخواهید تا برای سایت شما

تولید محتوای با کیفیت کنند. 

 


6- وجود تصویر یا ویدئو 

وجود تصویر به جذابیت یک متن و خوش آمد کاربر کمک بسیار زیادی می کند. تجربه ثابت کرده حدود 98 درصد از وبسایت هایی که در صفحات اول گوگل نمایش داده می شوند، حداقل از 2 تصویر در متن خود استفاده کرده اند. البته تعداد تصاویر به طول متن هم بستگی دارد.

برای مثال می توان برای متن 300 کلمه ای یک تصویر، برای متن 700 کلمه ای 2 تصویر و برای متن 100 کلمه ای 3 تصویر و … استفاده کرد.

کیفیت تصاویر به کار برده نیز اهمیت بسیاری دارد. 

همچنین بسیاری از کاربران ترجیح می دهند به جای خواندن یک متن طولانی، ویدئوی توضیح آن را ببینند. به همین دلیل گوگل نیز اهمیت بسیار زیادی به محتوای ویدئویی می دهد. 

برای مثال وبسایت های فروشگاهی می توانند در توضیح عملکرد محصول خود، علاوه بر تولید محتوای متنی و استفاده از عکس، از نحوه کار با آن محصول ویدئویی تهیه کرده و قرار دهند. 

 

7- بهینه سازی تصویر 

تصاویر باید خاصیت آلت (Alt) داشته باشند. یعنی کلمه کلیدی باید حتما در تگ alt تصویر به کار رفته باشد. 

تصاویر در عین با کیفیت بودن، نباید حجم بسیار زیادی داشته باشند. چرا که سرعت لود سایت را پایین می آورند. 

 

تولید محتوای با کیفیت و بهینه سازی تصاویر

تولید محتوای با کیفیت و بهینه سازی تصاویر | آموزش کامل تولید محتوا

 

8- لینک داخلی

از مهم ترین نکات تولید محتوا سایت ، وجود ارتباط بین صفحات داخلی سایت است. یعنی باید از صفحات سایت خود به صفحات دیگر سایت که به هم مرتبط می باشند، لینک داخلی داد.

البته دقت شود که نباید از صفحاتی که به هم مربوط نیستند، بی دلیل لینک دهید. زیرا این امر تاثیر منفی در سئو دارد.

همچنین بهتر است لینک دهی را روی کلمات کلیدی انجام ندهید. 

 

 

9- لینک خارجی

بهتر است در داخل متن خود، به مطالب هم موضوع و مربتط وبسایت های دیگر نیز لینک دهی کنید. البته مهم است که سایتی که به آن بک لینک می دهید وبسایت خوب و معتبری باشد. در غیر این صورت از اعتبار سایت شما نیز کم می شود.

نکته بسیار مهم در این موضوع این است که حتما سعی کنید از لینک های نوفالو  (nofollow) برای لینک دادن خارجی استفاده کنید. 

نکته ی مهم دیگر این است که در استفاده از لینک های خارجی نباید افراط و زیاده روی کنید. استفاده از یک لینک خارجی کفایت می کند. 

 

10- استفاده از تگ های H1, H2 و … و H6 در متن

این مورد در سئو سایت تاثیر مستقیم نمی گذارد. اما در خوانایی متن بسیار اهمیت دارد.

توجه کنید که از تگ H1 تنها یک بار می توان استفاده کرد. اما در تعداد دفعات استفاده از سایر تگ ها محدودیتی وجود ندارد.

تگ های H4 و H5 و H6 تگ های کم اهمیتی هستند که لزومی به استفاده از آن ها داخل متن نیست.

 

آموزش کامل تولید محتوا سایت | تولید محتوای سئو شده

استفاده از تگ ها در تولید محتوا سایت

 

11- زمان باقی ماندن کاربر در صفحه سایت

آخرین نکته در آموزش کامل تولید محتوا این است که یکی از مهم ترین موارد تاثیرگذار در سئو سایت، زمان باقی ماندن بازدید کننده در صفحه سایت است.

هرچه مدت زمانی که کاربران در صفحه سایت شما می مانند و حتی به لینک های دیگر سایت شما نیز مراجعه می کنند، بیشتر باشد نشان دهنده این است که محتوای شما برای کاربر مفید و جذاب بوده. در نتیجه گوگل آن صفحه از سایت شما را، یک صفحه مفید برای کاربران شناسایی کرده و به آن صفحه و سایت شما امتیاز بهتری می دهد. 

برای این که بتوانید کاربران را مدت زمان بیشتری داخل سایت خود نگه دارید، باید کاری کنید که از محتوای سایت شما راضی باشند و تمام اطلاعاتی که می خواهند را از آن به دست آورند. پس باید محتوای شما کامل، جامع، مفید و با کیفیت و خوانا باشد و با تصاویر مناسب، جذابیت لازم را برای خوانندگان داشته باشد. 

 

 

سخن پایانی:

 

در این مقاله آموزش کامل تولید محتوا گفتیم که مهم ترین اصل برای گوگل این است که کاربران بتوانند با سرچ کردن موضوع دلخواه خود به راحت ترین و سریع ترین صورت ممکن به خواسته خود دست یابند. در واقع، مهم ترین ملاک در سئو و افزایش رتبه سایت، خواسته و خوش آمد کاربران است. دلیل اهمیت نقش محتوا در سئو نیز همین مسئله است. 

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست