هر چیزی که در مورد دامنه باید بدانید

folder_openهاست و دامنه

دسته بندی مقالات

دامنه چیست ؟ اگر قصد طراحی سایت یا ربات تلگرام دارید، با سوالاتی مثل هاست و دامین چیست و اینکه چه تفاوتی با هم دارند مواجه می شوید. در حقیقت هاست و دامنه نقش مکمل هم دارند. دامنه یا دامین سایت، آدرس سایت شما است. اما هاست، در واقع فضایی است که به دامنه و سایت شما سرویس دهی میکند. جهت قرار دادن سایت مورد نظر شما در اینترنت، باید حتما Domain شما ثبت شده باشد و بر روی یک فضای اینترنتی به نام هاست Host تنظیم گردد. 

 

دامنه چیست ؟

دامنه يا دامين، آدرس وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین الملی براي ثبت دامین عبارتند از : org, net, com که دارای مصارف عمومی می باشند.  همچنين يك پسوند ديگر،  پسوند ملي هر كشور است. مثلا سايت هایي كه متعلق به كشور ايران هستند با پسوند ir  ثبت خواهند شد. در ثبت دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. ولی نام ها با توجه به اينكه چه كسي زودتر براي ثبت آن نام اقدام كرده باشد، ثبت می شوند.

 

دامنه از چه قسمت هایی تشکیل شده؟

قسمت اول دامنه با آدرس www است.  به قسمت دوم آن  نام دامنه و به قسمت سوم، پسوند دامنه می گویند.

برای مثال آدرس سایت ما را در نظر بگیرید: www.rashasite.ir

 rashasite.ir اصطلاحا Domain یا دامنه نامیده می شود.

 

راشاسایت

 

 


 

همپنین بخوانید:

 هاست چیست؟

 


 

انواع دامین؟

دامنه دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک معمولا برای هدفی مورد استفاده قرار می گیرند. رایج ترین آنها عبارتند از:

 info , biz , ir , org , net , com

 

COM. معرف سایتهای تجاری (Commercial)

این دامنه مخفف کلمه Commercial به معنای تجاری است که اکثراْ جهت استفاده هایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می باشند، اختصاص می یابد، اگرچه امروزه بسیاری از سایتهای همه منظوره نیز از نوع com استفاده می کنند.

 

 

net. معرف سایتهایشبکه (Network)

این دامنه مخفف مخفف Network است. این نوع Domain معمولاْ توسط شبکه هایی مانند شبکه های اطلاع رسانی، شرکتهای اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

org. معرف سایتهایسازمانی یا غیر انتفاعی (Organization)

این دامنه مخفف Non-Profit Organizations است. این نوع Domain معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

مانند سایت https://wordpress.org/ 

 

ir.

دامنه IR که این دامنه نمایانگر دامنه های کشوری و ملی ایران است. این دامنه از نظر تجاری و قیمت نیز به صرفه تر است.

 

biz.

این دامنه مخفف Business می باشد. برای سایت های شغلی،تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی که به زودی ارزشی بیش از پیش در اینترنت خواهد یافت، ایجاد گشته است. 

 

info.

این نوع دامنه مخفف Information می باشد. این نوع Domain در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. سایت هایی که به اموری از قبیل انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته اند، می توانند دارای دامنه ای مانند info. باشند.

 

name.

این نوع دامنه  اولین نوع Domain می باشد که خاص افراد ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این دامنه استفاده کنند.

 

ws.

این دامنه با آنکه مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و همانطور که از نامش بر می آید، می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

 

us.

این دامنه با آنکه مخصوص به دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) به معنی (ما) مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

 

tv.

دامنه tv. با آنکه مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است  و برای این منظور استفاده می گردد.

 

راشاسایت

 

 

 


توجه:  

  • دامین ها نیز مانند هاست تاریخ انقضا دارند! بدین معنی که صاحب دامنه می‌بایست دامنه را در دوره  زمانی مشخص (1 سال، 5 سال، …) تمدید کند.
  • هم چنین بهتر  است دامنه و هاست، هر دو را از یک شرکت تهیه کنید. 

 


 

 

 Sub Domain یا همان زیر  دامنه چیست ؟

ساب دامین مشتقی از دامنه است. به عنوان مثال اگر آدرس سایت www.rashasite.ir باشد شما می توانید یک ساب دامین به صورت info.rashasite.ir داشته باشید.

مزیت ساب دامین ها در آن است که با استفاده از آن می توان از آدرسهای طولـانی پرهیز نمود و برای صفحات مختلف یک سایت یا بخش های مختلف یک سایت آدرسهای ساده، که راحت به ذهن سپرده می شوند ایجاد نمود.

با داشتن يك ساب دامين شما مي توانيد از اين پس به جاي نام طولاني سايت يا وبلاگ خود، آدرس اختصاصي، كوتاه و زيبا را نشان دهید.

 

تمدید دامنه سایت یعنی چه و چه مدت زمانی دارد؟

معمولا هنگام خرید، دامنه را برای یک سال خریداری می کنند. اگر بخواهید همچنان مالک آدرس دامنه مورد نظر باشید، بعد از گذشت یک سال باید همان مبلغ را پرداخت کنید و مدت زمان مالکیت خود را تمدید کنید.

تمدید دامنه سایت از طریق وبسایت هایی که دامنه را از طریق آن ها خریداری کرده اید انجام می دهید.

برخی از سرویس ها و سایت ها به شما این امکان را می دهند که بتوانید حداکثر تا ۵ سال، به صورت یک جا دامنه را تمدید کنید.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

مقالات مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست