آموزش جامع انتخاب بهترین کلمه (های) کلیدی

folder_openسئو

دسته بندی مقالات

همان طور که می دانید، در تولید محتوای سئو شده برای وبسایت ، یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین فاکتور ها، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. در واقع موفقیت یک سایت به مقدار زیادی به کلمات کلیدی انتخاب شده بستگی دارد. در این مقاله به بررسی کامل نکات و اصول انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو و سپس مراحل انتخاب کلمه کلیدی مناسب در سئو می پردازیم. 

 

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو وب سایت

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

 

اصول و نکات انتخاب کلمات کلیدی مناسب

 

1- از کلمات کلیدی استفاده کنید که میزان جستجوی بالایی دارند.

 

اگر شما از کلمات و عبارات کلیدی استفاده کنید که بازدید و میزان جستجوی زیادی ندارند، حتی اگر در آن عبارت کلیدی شما به نتیجه اول گوگل هم بروید، هیج فایده ای برای ترافیک وب سایت و فروش و درآمد شما نخواهد داشت.

 

 

2- کلمات کلیدی را بر اساس هدف خود انتخاب کنید.

 

برای مثال اگر قصد فروش یک محصول را دارید، به این فکر کنید که کسی که می خواهد آن محصول را بخرد، در گوگل چه کلمات و عباراتی را سرچ می کند.

 

 

3- استفاده از عبارات کلیدی طولانی تر و کم رقابت تر

 

در ابتدای کار که سایت شما هنوز رتبه خوبی نزد گوگل ندارد و رقبای قدرتمند زیادی هم دارد، از عبارات کلیدی طولانی تر استفاده کنید. این عبارات باید به صورتی انتخاب شود که هم میزان سرچ خوبی توسط کاربران داشته باشد و هم روی آن عبارات رقابت کمتری وجود داشته باشد. 

اشاره به این نکته هم ضروری است که امروزه کابران اینترنت هم سرچ های هدفمند تری دارند. در واقع کاربران دقیقا همان چیزی را سرچ می کنند که به دنبال آن هستند. 

برای مثال اگر سایت نقد فیلم و سریال دارید و می خواهید محتوایی برای نقد فیلم شوالیه تاریکی بنویسید، به جای کلمات کلیدی مثل “فیلم” ، “شوالیه تاریکی”، و یا “نقد” و امثال آن، میتوانید از این عبارت استفاده کنید: “نقد و بررسی فیلم شوالیه تاریکی” 

4- استفاده از مترادف ها 

سعی کنید حتما در کنار استفاده از کلمات کلیدی انتخاب شده، از مترادف ها و هم معنی های آن ها نیز در متن خود استفاده کنید. 

 

 

5- از هر کلمه یا عبارت کلیدی تنها برای یک محتوا در سایت خود استفاده کنید.

 

حتما حواستان باشد که هرگز یک کلمه یا عبارت کلیدی را برای دو یا چند محتوا در سایت خود استفاده نکنید!

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو | پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

 

 

مراحل پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب برای سئو

 

در اینجا می خواهیم در سه مرحله، روش بسیار خوبی را برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو وب سایتتان به شما آموزش دهیم.

 

 

1- یک لیست کوتاه از کلمات و عبارات کلیدی مناسب برای محتوای خود بنویسید.

 

به این فکر کنید که هدف شما از نوشتن این محتوا چیست؟ این محتوا شاید برای یک محصول باشد. پس هدف شما از نوشتن آن، فروش محصول است. یا اینکه این محتوا در واقع یک مقاله آموزشی است. در این صورت کلمات یا عبارات کلیدی انتخابی شما باید به صورتی انتخاب شود که دقیقا کاربرانی که به دنبال محتوای شما هستند آن را پیدا کنند.

همچنین، همانطور که گفتیم، در صورتی که سایت شما هنوز یک سایت تازه وارد محسوب می شود، سعی کنید از عبارات کلیدی طولانی تر و کم رقیب تر که در عین حال میزان جستجوی خوبی هم دارند استفاده کنید.

 

2- استفاده از google suggest

برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب، بهترین ابزار خود گوگل (google suggest) است.

می توانید هر کدام از کلمات کلیدی که در مرحله قبل تهیه کردید را، داخل باکس جستجوی گوگل وارد کنید. با این کار خود گوگل همان جا لیستی از کلمات کلیدی مرتبط و پرجستجو را به شما نمایش می دهد.

برای مثال شما از مرحله اول، عبارت کلیدی “افزایش اعتماد به نفس” را انتخاب کرده اید. مطابق تصویر زیر، وقتی آن را داخل باکس سرچ گوگل وارد می کنید، گوگل لیستی از پرجستجو ترین عبارات کلیدی مرتبط را به شما نشان می دهد.

 

پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی

پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی به کمک گوگل

 

همچنین می توانید به پایین صفحه نتایج گوگل هم نگاه کنید و از پیشنهاد هایی که داده استفاده کنید. مانند تصویر زیر:

 

پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی به کمک گوگل

پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی به کمک گوگل

 

این عبارات و کلماتی که گوگل به شما پیشنهاد میدهد، همان کلمات و عباراتی هستند که از جانب کاربران بیشتر سرچ شده اند. بنابراین می توانید مطمئن باشید که میزان جستجوی خوبی دارند.

 

3- استفاده از سایر ابزار های آنالیز کلمات کلیدی

بعد از انجام این مراحل و انتخاب چند کلمه کلیدی، می توانید برای مقایسه و آنالیز بهتر این کلمات و عبارات، از ابزار های دیگر آنالیزگر کلمات کلیدی هم استفاده کنید تا اطلاعاتی مانند میزان سرچ کلمات در طول یک بازه زمانی به شما ارائه دهد. سپس می توانید بهترین کلمه (های) کلیدی را برای محتوای خود انتخاب کنید. 

 

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو | پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی

ابزار های آنالیز انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

 

 

ابزار های انتخاب و آنالیز کلمه کلیدی

1- ابزار keywordtool

وارد سایت keywordtool شوید و به کمک این ابزار، پرجستجو ترین کلمات و عبارات کلیدی را به همراه تعداد دفعات سرچ شده و سایر اطلاعات پیدا کنید.

 

ابزار keywordtool

ابزار keywordtool

 

2- google trends

با استفاده از این ابزار می توانید محبوب ترین کلمات کلیدی را پیدا کرده و میزان سرچ چند کلمه را در یک بازه زمانی با هم مقایسه کنید.

برای استفاده از این ابزار وارد سایت گوگل ترندز شده و سپس از قسمت بالا سمت چپ صفحه که در تصویر زیر نشان داده شده، بر روی آیکون سه خط کلیک کنید.

 

انتخاب کلمه کلیدی با گوگل ترندز

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو با گوگل ترندز

 

سپس از منوی باز شده در سمت چپ، explore را انتخاب کنید (مطابق تصویر زیر).

انتخاب کلمات کلیدی مناسب با گوگل ترندز

 

 

همانند تصویر زیر، میتوانید در این قسمت دو یا چند کلمه یا عبارت کلیدی را با هم و در یک بازه زمانی مقایسه کنید. برای مثال همان طور که در تصویر زیر می بینید، در بازه زمانی 15 سپتامبر 2019 تا اکنون، دو عبارت کلیدی نوشته شده با هم مقایسه شده اند و “افزایش اعتماد به نفس” که با آبی نمایش داده شده، از “بالا بردن اعتماد به نفس” بیشتر جستجو شده.

 

انتخاب کلمه کلیدی با گوگل ترندز

انتخاب کلمات کلیدی مناسب با گوگل ترندز

 

 

سخن پایانی:

انتخاب کلمات کلیدی مناسب می تواند به جذب ورودی وب سایت شما کمک شایانی کند. در واقع کلمات کلیدی برای شناخت بهتر مطالب وب سایت شما توسط الگوریتم های گوگل است.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در گذشته انتخاب کلمات کلیدی مناسب و تکرار به اندازه و استاندارد آن می توانست رتبه یک سایت را بهتر کند. اما امروزه با توجه به پیشرفته شدن الگوریتم های گوگل و تمرکز بیشتر آن بر روی مفهوم، تنها انتخاب و استفاده مناسب و تکرار کلمه کلیدی، باعث بهبود رتبه یک سایت نخواهد شد. بلکه باید از تمام مترادف ها و هم معنی های آن نیز در داخل متن استفاده کنید و در واقع به مفهوم مطالبتان هم اهمیت دهید. باید محتوای کامل و مفید تولید کنید تا بتواند نیاز کاربران را برآورده کند. 

 

 

امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

سوالات خودتان رو می توانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله بپرسید تا پاسخ دهیم.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست