آیا تنها داشتن شبکه های اجتماعی برای ایجاد و تبلیغ کسب و کار کافیست؟

folder_openسئو, کسب و کار

دسته بندی مقالات

به نظر شما برای ایجاد و تبلیغ یک کسب و کار اینترنتی کدام راه بهتر است؟ سایت یا شبکه های اجتماعی ؟ آیا می دانید تفاوت سایت با شبکه های اجتماعی در کسب و کار چیست؟ دلیل لزوم داشتن وب سایت برای کسب و کار چیست؟

 

سایت یا شبکه های اجتماعی

سایت یا شبکه های اجتماعی

 

تاثیر شبکه های اجتماعی در کسب و کار

 

امروزه افراد بسیای با استفاده از شبکه های اجتماعی همچون تلگرام و اینستاگرام، کالاها و خدمات خود را می‫فروشند. و یا با استفاده از این شبکه ها، به ایجاد و تبلیغ کسب و کار، شرکت، و یا آموزشگاه  و … خود می پردازند.

 

از مزایای حضور در شبکه های اجتماعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رایگان
  • در دسترس عموم
  • سهولت در استفاده از آن
  • تولید محتوای راحت تر نسبت به وب سایت و عدم نیاز به دانش فنی 

با وجود این موارد، بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از وب سایت برای کسب وکار خود ندارند و آن را کاری بیهوده می دانند. اما آیا واقعا همین طور است؟ آیا آیا حضور فعال در شبکه های مجازی برای کسب و کار اینترنتی کافیست؟

 

وب سایت یا شبکه های اجتماعی | لزوم داشتن وب سایت

وب سایت یا شبکه های اجتماعی

 

 

لزوم داشتن وب سایت برای کسب و کار

1- حضور در نتایج گوگل

امروزه مردم برای رفع بیشتر نیاز هایشان در گوگل جستجو می کنند. پس بسیار مهم است که یک کسب و کار در نتایج گوگل حضور داشته باشد تا بتواند بازار هدف خود را به درستی پیدا کند.

 

2- موقت بودن محبوبیت شبکه های اجتماعی

تجربه نشان داده که هرکدام شبکه های اجتماعی در مقطع خاصی از زمان بسیار محبوب می شوند. برای مثال زمانی یاهو مسنجر بسیار پرطرفدار بود. اما امروزه با ظهور شبکه های اجتماعی پیشرفته تر، دیگر کسی از آن استفاده نمی کند.

همپچنین مدتی فیس بوک بسیار رایج شده بود اما حداقل در کشور ما (و به خصوص با فیلتر شدن آن) امروزه تعداد کاربرهای آن بسیار کاهش یافته اند.

شبکه های موبایلی مثل وایبر،لاین، وی چت و غیره نیز مدتی بسیار فراگیر شدند. اما آن ها نیز با با وجود رقیبان قدرتمندتر همچون تلگرام از رده خارج شدند.

این موضوع برای تلگرام و اینستاگرام هم که امروزه وسیله ای برای کسب درآمد افراد زیادی شده است، صادق است.

در آینده نه چندان دور شاهد این خواهیم بود که شبکه های مجازی دیگری به وجود می آیند و تلگرام و اینستاگرام به حاشیه می روند. به خصوص که مدتی است شاهد فیلتر شدن تلگرام هستیم و اینستاگرام نیز در خطر فیلتر شدن به سر میبرد. پس لزوم داشتن وب سایت به شدت احساس می شود.

 

3- خطر قطع شدن مجدد اینترنت و فیلترینگ شبکه های اجتماعی

در زمان قطعی اینترنت و وصل شدن موقت اینترنت داخلی، شاهد این اتفاق بودیم که تقریبا تمام کسب و کارهایی که تنها بر روی شبکه های اجتماعی کار می کردند و سایتی نداشتند دچار خسارات زیادی شدند و برای مدتی بازار کار خود را از دست دادند.

اما کسب و کارهایی که وب سایت شناخته شده ای برای مشتریان خود داشتند، فعالیت شان دستخوش تغییر زیادی قرار نگرفت. زیرا کاربران و مشتریان آن ها می توانستند به راحتی به وب سایت آن ها دسترسی داشته باشند.

 

 حال با این وجود برای افرادی که برای ایجاد و تبلیغ کسب و کار آنلاین خود و یا معرفی شرکت و برندشان، تنها از شبکه های مجازی استفاده می کنند و لزوم داشتن وب سایت را نادیده می گیرند چه اتفاقی می افتد؟

آن ها باید از صفر شروع کنند و کسب و کارشان را از نو آغاز کنند و تمام تلاشی که برای ساخت بیزینس خود در این شبکه ها کرده اند نابود می شود.

 

 

پس بهتر است برای کسب و کار خود چه کنیم؟

 ما می توانیم از شبکه های مجازی به عنوان ابزاری برای بازاریابی و فروش خدمات خود استفاده کنیم. اما اصل کسب و کار ما باید در جایی امن قرار داشته باشد که کاملا متعلق به خودمان باشد و با نابودی شبکه های اجتماعی آسیب نبیند.

جای امن و راه مطمئن برای تبلیغ و ایجاد کسب و کار، داشتن وب سایت یا فروشگاه اینترنتی است. با طراحی وبسایت برای خود و کسب و کارمان می‌توانیک با اطمینان مشغول کسب درآمد آنلاین شوید و از شبکه های مجازی به عنوان ابزاری قدرتمند در کنار وبسایتتان استفاده کنید.

 

 

لزوم داشتن وب سایت برای کسب و کار آنلاین

داشتن سایت برای کسب و کار آنلاین | سایت یا شبکه های اجتماعی

 

 

مزایای طراحی وب سایت برای کسب و کار:

داشتن وب سایت برای کسب و کار چه مزایایی دارد؟ 

 

  • محدودیت کمتر سایت نسبت به شبکه های اجتماعی

اکانت شبکه های اجتماعی شما تابع قوانین همان شبکه های اجتماعی است و شما باید مطابق با قوانین و محدودیت های آن عمل کنید. اما وب سایت برای خودتان است و در واقع رئیس خود شما هستید. 

فرض کنید شما یک پیج کاری بسیار قوی در اینستاگرام دارید. اما بنا به دلایلی یک روز اینستاگرام اکانت شما را می بندد. حتی ممکن است پیج شما هک شود و دیگر دسترسی به آن نداشته باشید. در آن صورت تمام زحمات شما به هدر می رود. 

همچنین گرافیک و امکانات شبکه های اجتماعی نسبت به سایت بسیار محدود است. برای مثال درگاه پرداخت یک سایت. 

 

 

  • ارتباط با مشتریان:

سایت ها لیستی از ایمیل و شماره تلفن های اعضا و بازدیدکنندگان سایتشان را دارند و هر وقت که بخواهند می‫توانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

 

 

  • بازاریابی از طریق موتور جستجوی گوگل:

زمانی که شما یک سایت داشته باشید و همچنین توانسته باشید آن را به درستی برای موتور های جستجو بهینه کرده باشید، (سئو SEO) می توانید از طریق موتور جستجوی گوگل، بازدیدکنندگان واقعی که دقیقا دنبال خدمات، آموزش ها یا محصولات شما هستند را به سایت خود هدایت کنید.

 

 

  • امنیت:

یکی از دلایل لزوم داشتن وب سایت ، امنیت بالای آن است. در واقع یک سایت امنیتی به مراتب بسیار بالاتری نسبت به کانال های تلگرام و پیج اینستاگرام و … دارد. البته این در صورتی است که طراحی و پشتیبانی سایت شما توسط فرد یا تیمی حرفه ای انجام شده باشد و تمام نکات امنیت سایت در آن به درستی رعایت شده باشد.

 

 

  • اعتبار بیشتر کسب و کار

داشتن یک وب سایت کسب و کار بزرگتر و حرفه ای تر نشان می دهد.

 

 

  • اعتماد به فروشگاه اینترنتی با وب سایت بیشتر از شبکه های اجتماعی است

داشتن یک سایت باعث اعتماد سازی بین مردم می شود. در واقع نشان می دهد که شما دارای یک کسب و کار جدی و حرفه ای هستید. آمار ثابت کرده که بسیاری از مردم به خرید از شبکه های مجازی اعتماد ندارند و ترجیح می دهند که از یک وب سایت خرید خود را انجام دهند. حتی اگر ابتدا از طریق شبکه مجازی با آن وب سایت آشنا شده باشند.

 

 

 

نتیجه

پس حال با خواندن این مقاله به نظر شما برای تبلیغ و ایجاد کسب و کار کدام بهتر است؟ سایت یا شبکه های اجتماعی ؟ 

همان طور که گفتیم بهتر است برای رشد و شناخته شدن کسب و کار خود، (چه کسب و کار آنلاین و چه غیر آنلاین) یک وب سایت داشته باشید که یا خودتان آن را طراحی کنید یا از یک طراح سایت بخواهید برایتان وب سایت طراحی کنند. در کنار سایت هم می توانید از شبکه های مجازی برای تبلیغ بیشتر و گسترده تر استفاده نمایید. در واقع برای یک دیجیتال مارکتینگ خوب، باید از سایت و شبکه های اجتماعی همزمان و به صورت مکمل استفاده کنید.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست