UI و UX در طراحی وبسایت چیست؟

folder_openسئو, مقالات طراحی سایت

دسته بندی مقالات

برای طراحی وب سایت از اصطلاحات خاصی استفاده می شود که گاهی برای افراد مبتدی و یا افراد غیرمتخصص نا آشنا هستند. از جمله مهم ترین آن ها، طراحی UI و طراحی UX است. این دو مفهوم با هم در ارتباط و تعامل هستند اما وظایف کاملا متفاوتی دارند. 

 

UX چیست؟ (تجربه کاربری)

 

UX مخفف عبارت User Experience ( تجربه کاربری ) است و به معنی تجربه و احساس کاربران از دیدن سایت است. در واقع UX به رفتارها، احساسات و حالت های کاربران گفته می شود که در زمان استفاده از یک سیستم خاص یا محصول در آنها رخ می دهد.

 

 

UX designer:

طراح تجربه کاربری یا همان UX designer،  قدم به قدم برخورد مشتری با سایت، محصول و خدمات را مدیریت و برنامه‌ریزی می‌کند. برای مثال، فکر می‌کند که کاربر چرا و در چه شرایطی از این محصول استفاده می‌کند، قرار است پس از ورود به سایت یا اپلیکیشن به کجا هدایت شود، چه چیزی به او نشان داده شود و اهداف ما از اینکه کاربر وارد سایت ما شده است چیست ( مثلا می‌خواهیم در نهایت در سایت ما ثبت نام کند، خرید کند یا فقط ایمیل‌اش را به ما بدهد و  …).

طراح تجربه کاربری بر اساس همین نکات، پیشنهادها و درخواست‌هایی را ارائه می‌دهد. مثلا می‌گوید که در صفحه‌ی اول باید یک باکس جستجو باشد یا پایین صفحه دکمه‌ای برای ثبت نام قرار بگیرد و … .

 بخشی از نیازها را باید تیم فروش، پشتیبانی یا بخش‌های دیگر برآورده کنند و بخشی دیگر به تیم طراحی سایت منتقل می‌شود و آن بخشی که به ظاهر وب یا اپلیکیشن مربوط است به طراح رابط کاربری  (UI) سپرده می‌شود.

در واقع طراح تجربه کاربری سعی دارد تجربه کاربر از کار با یک سایت، محصول یا خدمات را بهبود دهد. به عنوان مثال زمانی که شما از یک سایت محصولی را سفارش می دهید و به سرعت محصول را دریافت میکنید، به این معناست که UX خوبی وجود داشته است.

توجه به تجربه‌ی کاربری می‌تواند طراحی سایت ما را بهبود دهد و درنهایت به موفقیت کسب و کار ما کمک کند. بدون وجود طراحی UX، سایت ظاهری زیبا و خیره کننده دارد. اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

اهمیت ux :

به گفته استیو جابز، طراحی فقط ظاهر نیست، عضو اصلی طراحی، نحوه عملکرد است.

وب‌سایت‌هایی که استفاده از آن‌ها سخت است، مشتری‌ها را خسته می‌کنند، درآمدشان را از دست می‌دهند و برندشان را تخریب می‌کنند.

 

طراحی ui و ux

طراحی ux

 

 

 

 

UI چیست؟ (رابط کاربری)

 

UI  مخفف User Interface design (طراحی رابط کاربری) است.  هر چیزی که در صفحه ی نمایش نشان داده می شود؛ اعم از تصاویر، متون، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها ، رنگ ها  و … مربوط به UI است. در واقع UI به معنای بخشی از طراحی سایت می باشد که زمان دیدن صفحات سایت توسط کاربران قابل مشاهده است.

برخلاف  UX، رابط کاربری یا همان  UI، فقط به ظاهر اهمیت می دهد.  اینکه کاربر طراحی و ظاهر سایت شما را دوست داشته باشد برای یک طراح UI مهم است.

UI در حقیقت سیستمی می باشد که انسان از طریق آن با ماشین در ارتباط می باشد و شامل کامپوننت های فیزیکی و نرم افزاری می باشد.

 

 

طراحی ui و ux

طراحی ui

 

 

 

تفاوت بین  UIو UX

 

  • UI تنها با بخش کوچکی از UX کار دارد. یک طراح تجربه کاربری تقریبا با تمام تیم تعامل دارد و باید به ابزارهای تحقیق و آنالیز مسلط باشد تا بتواند هدف از ایجاد سایت یا محصول را برآورده کند. اما در مقابل طراح رابط کاربری، وظیفه‌ی طراحی و پیاده‌سازی رابط کاربری را با توجه به اهداف و نیازهایی که به او منتقل شده است دارد.

 

  • طراح UX حتی بعد از پایان طراحی، مدام به بررسی رفتار کاربر و آزمایش روش‌هایی برای بهبود تجربه کاربر در برخورد با محصول می‌پردازد و همین بررسی‌ها باعث بهبود UI در بروزرسانی‌های بعدی خواهد شد.

 

 

  • برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است. در حالی که در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده ای همچون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و … استفاده می شود.

 

  • طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.
طراحی ui و ux

UI و UX در طراحی وبسایت

   

 

 

مقالات مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست