آموزش ساخت کلیپ با پاورپوینت

یکی از روش های آسان و سریع تولید محتوای ویدئویی، ساخت کلیپ با پاورپوینت است. ساخت فیلم و ویدئو با پاورپوینت یک فرایند نسبتاً ساده است. شاید شما فرصت کافی یا مهارت لازم برای کار با نرم افزارهای مخصوص ساخت فیلم و کلیپ حرفه ای و پیچیده را نداشته باشید یا کلیپ های مورد نیاز شما به آن سطح از پیچیدگی نیاز نداشته باشد. در این صورت بهترین راه حل این است که محتوای خود را در پاورپوینت بسازید و سپس با تبدیل پاورپوینت به ویدئو به سادگی تولید محتوای ویدئویی کنید.        

در این مقاله ابتدا کمی درباره ساخت ویدئو با پاورپوینت صحبت کرده و سپس به آموزش گام به گام تهیه کلیپ با نرم افزار پاورپوینت می پردازیم. 

 

آموزش ساخت کلیپ با پاورپوینت
آموزش ساخت کلیپ با پاورپوینت

 

آیا امکان ساخت فیلم یا موشن گرافیک با پاورپوینت وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید با استفاده از پاورپوینت انواع ویدئو و کلیپ های ساده‌ را ایجاد کنید. در واقع یکی از ساده ترین، کم هزینه ترین و به صرفه ترین روش ها برای ساخت کلیپ استفاده از پاورپوینت است. با امکانات موجود در پاورپوینت، می‌توانید جلوه‌های ویژه و انتقال‌های بصری متنوعی را به اسلاید ها و عناصر اضافه کنید و در آخر آن را به صورت فایل ویدئویی ذخیره نمایید.  

اگرچه پاورپوینت ابزاری مخصوص و ویژه برای ایجاد کلیپ یا موشن گرافیک حرفه‌ای نیست، اما با استفاده از پاورپوینت و قابلیت های متنوعی که این برنامه ارائه می دهد می‌توانید موشن گرافیک‌های ساده ای را ایجاد کنید. پاورپوینت قابلیت اضافه کردن حرکت به عناصر گرافیکی را دارد، مانند متن، تصاویر و اشکال. می‌توانید آنها را با استفاده از ابزارهای انیمیشن در پاورپوینت، حرکت داده و تغییراتی به آنها بدهید. همچنین می‌توانید از ترنزیشن‌های مختلف بین اسلایدها استفاده کنید تا انتقالی جذاب بین صفحات ایجاد شود.

به طور خلاصه، ساخت کلیپ تبلیغاتی با پاورپوینت، کلیپ آموزشی، موشن گرافی و سایر فیلم ها و فایل های ویدئویی با پاورپوینت امکان پذیر است اما برای ایجاد موشن گرافیک های پیچیده‌تر و حرفه‌ای‌تر، استفاده از ابزارهای ویرایش ویدیوی حرفه‌ای مانند Adobe Premiere Pro یا Final Cut Pro ، Adobe After Effects و Maxon Cinema 4D توصیه می‌شود. 

مزیت ساخت ویدئو با پاورپوینت این است که کار با آن بسیار راحت‌ تر و محیطش کاربر پسند تر است. اگر مبتدی هستید یا فرصت زیادی ندارید، برای ساخت کلیپ بهتر است از پاورپوینت استفاده کنید. 

مراحل ساخت کلیپ با پاورپوینت

مرحله 1: طراحی پاورپوینت

1. ابتدا، محتوای کلیپ خود را آماده سازی کنید که شامل عناوین، متن‌ها، تصاویر و اطلاعات برای هر صفحه پاورپوینت است.
2. سپس، یک قالب مناسب برای پاورپوینت طراحی کنید. همچنین می توانید از میان محصولات تم و قالب پاورپوینت راشاسایت، طرحی که بیشتر یا موضوع کلیپ و سلیقه شما همخوانی دارد را انتخاب کنید.

3.  در صورت تمایل می توانید سایز اسلاید خود را در قسمت Design تغییر دهید. برنامه به صورت پیش فرض به شما دو انتخاب با عنوان Standard و Widescreen داده است اما علاوه بر این ها شما می توانید با انتخاب گزینه ی Custom Slide size، ابعاد موردنظر خودتان را وارد نمایید. برای مثال اگر می خواهید برای اینستاگرام کلیپ بسازید، ابعاد متناسب با پست ها یا استوری های اینستاگرامی را وارد کنید. 

ساخت کلیپ با پاورپوینت

 

4. محتوای خود را داخل قالب قرار دهید. برای اینکه کلیپ شما حرفه ای تر و جذاب تر باشد بهتر است از انواع تصاویر، اشکال، اینفوگرافی ها و سایر المان های گرافیکی نیز استفاده کنید. همچنین می توانید در اسلاید های مختلف، فایل های ویدئویی یا گیف های مرتبط نیز قرار دهید. 

مرحله 2: افزودن افکت به پاورپوینت

مهم ترین و تاثیرگذار ترین بخش در ساخت فیلم با پاورپوینت استفاده از افکت ها و موسیقی متن می باشد.

برای این کار از انواع ترنزیشن ها (افکت های تعویض اسلاید) و انیمشین ها استفاده کنید. بین اسلایدها ترانزیشن‌های مناسبی را انتخاب کنید تا انتقالی نرم و زیبا بین صفحات ایجاد شود. اگر نسخه پاورپوینت شما 2019 یا 2021 است، می توانید از ترنزیشن حرفه ای و بسیار جذاب morph نیز استفاده کنید. 

  • برای افزودن ترنزیشن، از نوار ابزار بالای صفحه بر روی Transition کلیک کنید (مطابق تصویر زیر) و افکت دلخواهتان را انتخاب کنید.
  • از قسمت Effect Options نیز می توانید جهت اعمال افکت را انتخاب کنید. 

ساخت فیلم با پاورپوینت

 

  • برای افزودن انیمیشن به عناصر موجود در اسلاید ها، از نوار بالای صفحه بر روی Animation کلیک نمایید (مطابق تصویر زیر). سپس از میان افکت های موجود، افکت دلخواهتان را انتخاب کنید. هر چه انیمیشن های استفاده شده حرفه ای تر و جذاب تر باشند، فایل ویدئویی خروجی نیز جذاب تر خواهد بود.
  • از قسمت Effect Options می توانید جهت ورود هر انیمیشن را نیز تعیین کنید. 
  • انیمشین گذاری در پاورپوینت تنها به افکت های موجود در تصویر زیر محدود  نیست. شما می توانید از قسمت Add Animation افکت های بیشتری را مشاهده کرده و یا خودتان تنظیماتی را بر روی آن ها اعمال نمایید. برای مثال یک مسیر دلخواه برای نمایش انیمیشن را تنظیم و یک افکت سفارشی را ایجاد نمایید. حتی مدت زمان و شتاب انیمیشن ها نیز قابل تنظیم می باشد. 
  • اگر می خواهید بر روی یک اسلاید چندین انیمیشن قرار دهید، از قسمت Animation Pane می توانید تمام افکت ها، ترتیب اجرا، زمان بندی و سایر تنظیمات را مشاهده و اعمال نمایید.

قرار دادن انیمیشن در ساخت ویدئو با پاورپوینت

 

با استفاده از این روش‌ و انجام مراحل بالا، می‌توانید کلیپ ها و یا حتی موشن گرافیک‌های جذاب و حرفه‌ای را با پاورپوینت طراحی کنید. به یاد داشته باشید که تمرین و آزمایش مداوم با ابزارهای پاورپوینت به شما کمک خواهد کرد تا مهارت‌های خود را بهبود ببخشید و به مرور ساخت کلیپ با پاورپوینت برای شما راحت تر می شود. 

مرحله 3: افزودن صدا و موسیقی به پاورپوینت

شما می توایند یک موسیقی دلخواه به پاورپوینت اضافه کنید. از قسمت insert بر روی audio کلیک کنید. اگر می خواهید از یکی از فایل های موجود در سیستم تان استفاده کنید، بر روی audio on my pc کلیک نمایید.  فایل صدای مورد نظرتان را انتخاب و از نوار ابزار تنظیمات زمان پخش اسلاید، ترتیب ها و دیگر تنظیمات را انجام دهید.

قرار دادن موسیقی در ساخت کلیپ با پاورپوینت

 

اگر می خواهید از ابتدا تا انتهای کلیپ، یک موسیقی متن پخش شود، audio را بر روی اسلاید اول قرار داده و از بخش playback تنظیمات را مطابق زیر انجام دهید:

قرار دادن صدا در ساخت کلیپ با پاورپوینت

  • گزینه Hide During Show: برای این است که آیکن مربوط به صداگذاری در حین پخش نمایش داده نشود. 
  • گزینه Play Across Slides: یعنی صدا از ابتدا تا انتهای اسلایدها پخش شود.
  • گزینه Loop Until Stopped : یعنی تا پایان زمان نمایش، موسیقی ادامه داشته باشد و اگر زمان موسیقی به پایان رسید دوباره از ابتدا شروع به پخش موسیقی نماید. 

 

اگر می خواهید بر روی هر اسلاید یک موسیقی یا فایل صدا قرار دهید، تیک گزینه ها را غیر از hide during show بردارید تا تنها در همان اسلاید فعال باشد.

قرار دادن صدا در ساخت فیلم با پاورپوینت

 

در انتها با کلیک بر روی Slide Show در نوار ابزار بالای صفحه و سپس کلیک بر روی From Beginning، می توانید نتیجه نهایی را مشاهده کرده و نحوه نمایش افکت ها، زمان بندی، و سایر تنظیمات را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی عناصر و انیمیشن‌ها به درستی کار می‌کنند.

مرحله 4: تبدیل پاورپوینت به ویدئو

برای ذخیره پاورپوینت به صورت فیلم مطابق زیر عمل کنید:

1- ابتدا از قسمت سربرگ های بالای صفحه، بر روی گزینه ی file کلیک کنید.

2- سپس از صفحه باز شده، مانند تصویر زیر بر روی export کلیک کنید و سپس create a video را بزنید.

آموزش تبدیل پاورپوینت به فیلم
تبدیل پاورپوینت به ویدئو

 

3- مانند تصویر زیر می توانید با کلیک بر روی presentation quality کیفیت مورد نظرتان را انتخاب کنید. توجه کنید که هرچه کیفیت بالاتر باشد، حجم فایل نیز بیشتر خواهد بود.

4- در قسمت seconds spend on each slide نیز زمانی که برای نمایش هر اسلاید اختصاص می باید را مشخص کنید. این زمان را به گونه ای انتخاب کنید که تماشا کننده ویدئوی شما، زمان لازم برای مشاهده و درک تمام المان های درون هر اسلاید را داشته باشد. البته این موضوع به نحوه تنظیمات زمان بندی ترنزیشن و انیمیشن نیز بستگی دارد. 

آموزش تبدیل پاورپوینت به ویدئو

 

5- سپس بر روی create video (در تصویر بالا) کلیک نمایید.

6- از پنجره باز شده، نام فایل و مسیری که می خواهید فیلم در آنجا ذخیره شود را انتخاب کرده و سپس بر روی save کلیک نمایید. در نهایت منتظر شوید تا تبدیل پاورپوینت به فیلم کامل شود. (به نوار پایین صفحه مانند تصویر زیر دقت کنید.)

ساخت کلیپ با پاورپوینت
ساخت کلیپ با پاورپوینت

 

روش دوم برای تبدیل پاورپوینت به ویدئو این است که از نوار ابزار بالای صفحه، بر روی file کلیک کنید. سپس از بخش save as، فرمت فایل خروجی را بر روی MP4 قرار دهید. 

ساخت کلیپ با پاورپوینت برای چه مواردی کاربرد دارد؟

به طور کلی شما میتوانید هر کلیپ و فایل ویدئویی را با پاورپوینت بسازید و میزان حرفه ای بودن آن نیز به محتوای استفاده شده و مهارت و خلاقیت شما دارد. اما به پیشرفتگی استفاده از نرم افزار های پیچیده و مخصوص ساخت کلیپ نمی باشد. 

مزیت استفاده از پاورپوینت برای ساخت فیلم و کلیپ این است که روش کار با آن بسیار ساده تر بوده و نیاز به زمان بسیار کمتری هم دارد. 

اگر می خواهید ویدئوی شما ظاهری حرفه ای تر داشته باشد از قالب های آماده با طرح های گرافیکی استفاده نمایید. برای دانلود قالب پاورپوینت از محصولات ما دیدن فرمایید. بسیاری از این قالب ها کاملا رایگان می باشند.

جمع بندی

در این مقاله گفتیم که می توان برای ساخت انواع کلیپ های ساده از جمله فیلم های آموزشی، تبلیغاتی، شبکه های اجتماعی، درسی و غیره از نرم افزار پاورپوینت استفاده کرد. به این صورت که شما مطالب خود را درون اسلاید ها قرار دهید. سپس با اضافه کردن انواع افکت ها و انیمیشن ها، و همچنین صدا گذاری به آن جلوه ای حرفه ای ببخشید. در نهایت با تبدیل پاورپوینت به ویدئو (ذخیره به صورت فایل ویدئویی) کلیپ شما آماده است. 

 

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه همین مقاله با ما در میان بگذارید. 

 

 

مقالات مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up