پاورپوینت تعاملی یا interactive چیست؟

استفاده از پاورپوینت تعاملی یا همان پاورپوینت اینتراکتیو (interactive) بهترین روشی است که می توانید مخاطبانتان را در هنگام ارائه کاملا درگیر کنید و با ایجاد تعاملی دو طرفه بین خود (ارائه دهنده) و بینندگان، به آن ها کمک کنید تا بتوانند تجربه شفاف تر و عمیق تری از ارائه به دست بیاورند. در ادامه به آموزش ساخت پاورپوینت تعاملی نیز می پردازیم.  

 

پاورپوینت اینتراکتیو یا تعاملی چیست

پاورپوینت تعاملی چیست؟

پاورپوینت interactive یا همان تعاملی شامل مجموعه ای از اسلایدها است که دارای یک ساختار قابل هدایت با مجموعه ای از منو ها یا دکمه های لینک دار هستند. یک سایت یا یک اپلیکیشن را در نظر بگیرید. شما با کلیک بر روی هر دکمه به صفحه ای خاص منتقل می شوید. پاورپوینت های اینتراکتیو نیز به همین گونه هستند. درون هر اسلاید دکمه ها یا منوهایی قرار داده شده که شما با کلیک بر روی هر کدام، به اسلایدی منتقل می شوید. همان طور که صفحات یک وبسایت از طریق لینک ها به هم متصل میشوند، اسلاید های یک پاورپوینت interactive نیز از طریق لینک ها (hyperlinks) به یکدیگر متصل می شوند.

برای مثال زمان ارائه می توانید از مخاطبانتان نظر خواهی کرده و در واقع آن ها را به تعامل دعوت کنید و بخواهید که از میان گزینه های موجود، یکی را انتخاب کنند. سپس با انتخاب آن گزینه و کلیک بر روی آن دکمه لینک دار، وارد صفحه ای جدید می شوید. در آنجا نیز گزینه هایی موجود است که میتوانید با کلیک بر روی هر کدام به اسلایدی جدید وارد شوید.  

برای درک صحیح تر، تصویر زیر را در نظر بگیرید:

در اسلاید 1 سوالی مطرح می کنید که دو گزینه دارد. 

  •  گزینه A که گزینه صحیح است، به اسلاید 2 لینک شده است. اگر بر روی A کلیک کنید به اسلاید 2 می روید. 
  • گزینه B که گزینه اشتباه است، به اسلاید 3 لینک شده است. اگر بر روی B کلیک کنید به اسلاید 3 می روید.

 

پاورپوینت تعاملی چیست

 

مزایای استفاده از پاورپوینت interactive 

شما دریک ارائه تعاملی، مخاطبانتان را به نوعی مجبور به تعامل می کنید که این باعث می شود هم ارائه ای حرفه ای تر داشته باشید و هم بتوانید مطالب را به گونه ای موثر تر در ذهن مخاطبانتان جا بیاندازید.

همچنین پاورپوینت های ارائه تعاملی به علت سبک غیر خطی شان، بر خلاف پاورپوینت های معمولی که روندی خطی دارند، باعث جذابیت بیشتر ارائه و ایجاد هیجان و افزایش تمرکز و توجه مخاطبان می شوند. 

برای توضیح بیشتر در مورد پاورپوینت های خطی و غیر خطی این را بگوییم که در پاورپوینت های خطی، شما از هر اسلاید با یک کلیک یا اسپیس و … به اسلاید بعدی منتقل می شوید و این روند از اسلاید اول تا اسلاید آخر به همین شکل ادامه دارد. اما در پاورپوینت های غیر خطی شما می توانید هر اسلاید را به چند اسلاید مرتبط کنید. برای مثال از اسلاید 2 به اسلاید 3، 6 یا حتی 20 می توانید تنها با یک کلیک متصل شوید.

پاورپوینت های منودار پایان نامه نیز به همین صورت هستند. 

از پاورپوینت اینتراکتیو در موارد زیر استفاده می شود

  • ساخت پاورپوینت های درسی و آموزشی که نیاز به تعامل دانش آموزان یا دانشجویان داشته باشد. در واقع با این سبک پاورپوینت ها، می توانید در یک فضای تعاملی و دو طرفه به آموزش بپردازید. 
  • ساخت پاورپوینت آزمون و کوییز های کلاسی: با انتخاب هر گزینه، پاسخ درست یا غلط نمایش داده می شود و سپس به سوال بعدی می رود. 
  • ساخت پاورپوینت بازی 
  • و …

آموزش ساخت پاورپوینت تعاملی

برای طراحی پاورپوینت اینتراکتیو ، کافیست از هایپرلینک استفاده کنید. 

شکل یا متن یا … که می خواهید از آن به اسلایدی دیگر لینک دهید را انتخاب کنید. سپس بر روی آن راست کلیک کرده و hyperlink را انتخاب کنید.

صفحه ای برایتان می شود. برای لینک دادن به اسلاید در همان پاورپوینت گزینه “place in this document” را بزنید. سپس از قسمت مشخص شده در تصویر زیر، اسلاید مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس ok را بزنید.

 

پاورپوینت interactive

همچنین می توانید با انتخاب موارد زیر فارغ از اینکه چند اسلاید دارید و یا بعدا چند اسلاید اضافه می کنید و … :

  • first slide : به اسلاید اول بروید.
  • last slide: به اسلاید آخر بروید.
  • next slide: به اسلاید بعد بروید.
  • previous slide: به اسلاید قبل بروید. 

برای این کار های میتوانید از دکمه های عملیاتی نیز استفاده کنید:

از منوی insert بر روی shapes رفته و مانند تصویر زیر عمل کنید.

دکمه های عملیاتی
دکمه های عملیاتی

 

امیدواریم این مقاله آموزش ساخت پاورپوینت تعاملی برای شما مفید واقع شده باشد. سوالات خود را می توانید در قسمت نظرات همین نوشته از ما بپرسید. 

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست