آموزش ساخت اینفوگرافیک با پاورپوینت

اینفوگرافی (یا اینفوگرافیک) به نمایش اطلاعات و داده ها به صورت گرافیکی و از طریق ترکیب متن، اشکال، تصاویر، نمودارها و عناصر دیگر گفته می شود. شاید ساخت اینفوگرافیک در نگاه اول به نظرتان کاری بسیار ساخت و زمان بر باشد؛ اما خبر خوب این است که شما می توانید با استفاده از Microsoft PowerPoint به سرعت اینفوگرافیک‌ های زیبا و جذاب ایجاد کنید. در واقع میتوان گفت راحت ترین ابزار ساخت اینفوگرافی برنامه پاورپوینت می باشد. بنابراین در این مطلب به آموزش ساخت اینفوگرافیک با پاورپوینت می پردازیم. 

هدف اصلی از ساخت اینفوگرافیک، انتقال اطلاعات به صورت ساده، واضح و جذاب به مخاطبان است تا اطلاعات پیچیده را به شکلی قابل درک به آنها ارائه دهد. اینفوگرافی‌ها معمولاً برای تبلیغات، آموزش، گزارش‌ها و انتقال داده‌های آماری به کار می‌روند.

از جمله کاربرد های اینفوگرافی می توان به استفاده از آن ها در ساخت انواع پوسترهای چاپی و دیجیتال، استفاده در وبسایت ها و وبلاگ ها، انواع شبکه های اجتماعی از جمله پست یا استوری اینستگرام، طرح های تبلیغاتی، پروپوزال های تجاری و کاری و 10ها مورد دیگر اشاره کرد. همچنین شما می توانید برای داشتن ارائه ای حرفه ای و جذاب، از انواع اینفوگرافی ها در اسلاید های پاورپوینت ارائه خود استفاده نمایید. 

آموزش ساخت اینفوگرافیک با پاورپوینت
آموزش ساخت اینفوگرافیک با پاورپوینت

 

مزیت استفاده از پاورپوینت برای ساخت اینفوگرافیک 

هربار صحبت از گرافیک و طراحی می شود، بسیاری از افراد به فکر استفاده از نرم افزار هایی همچون فتوشاپ و ایلاستریتور می افتند. غافل از اینکه برنامه پاورپوینت نیز به علت داشتن ابزارها و امکانات گرافیکی گسترده و جذاب در کنار راحتی در استفاده می تواند در برخی مواقع انتخابی بسیار بهتر و مناسب تر باشد. در زیر چند نمونه از مهم ترین مزایای ساخت اینفوگرافی با پاورپوینت را شرح می دهیم:

1- محیط و رابط کاربری ساده تر نسبت به فتوشاپ و در نتیجه امکان استفاده بسیار آسان تر. علاوه بر این، تقریبا تمام افراد حداقل چندبار در زمان تحصیل یا فعالیت حرفه ای و شغلی، با پاورپوینت کار کرده و آشنایی لازم را با محیط برنامه و بیشتر ابزارهای آن دارند.

2- پاورپوینت تمام ابزارها و قابلیت های لازم برای ساخت طرح های اینفوگرافیک را دارا می باشد. 

2- وجود قالب ها و طرح های آماده اینفوگرافیک: انواع قالب های پاورپوینت اینفوگرافیک (که در ادامه به آن نیز میپردازیم) وجود دارد که می توانید به کمک آن ها بسیار سریع تر و آسان تر یک طرح اینفوگرافیک جذاب در پاورپوینت آماده سازی کنید. 

3- بدون محدودیت در دفعات ویرایش: ممکن است پس از ساخت اینفوگرافیک لازم باشد تا آن را مجددا ویرایش کرده و تغییراتی را در آن ایجاد نمایید. خوشبختانه پاورپوینت محدودیتی در دفعات ویرایش نخواهد داشت. 

4- امکان ذخیره سازی با فرمت های مختلف (PPTX- PDF – PNG – JPEG) و سپس چاپ کردن آن.

5- اگر قصد دارید اینفوگرافی های خود را به شکل یک فایل ویدئویی یا متحرک بسازید، می توانید بعد از ساخت اینفوگرافی ها، به آن ها انیمیشن بدهید، صداگذاری کنید، انواع ترنزیشن های دلخواه را روی اسلاید ها قرار دهید و سپس با فرمت MP4 از آن خروجی بگیرید. در صورت تمایل، مقاله آموزش ساخت فیلم با پاورپوینت را مطالعه نمایید.

6- امکان ساخت اینفوگرافی با ابعاد و سایز های مختلف با تنظیم Slide Size

 

در تصویر زیر یک نمونه اینفوگرافی ساده ساخته شده با پاورپوینت را مشاهده می کنید. با صرف زمانی کافی و البته به کمک نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، می توانید اینفوگرافی هایی جذاب تر و حرفه ای تر از این نمونه طراحی کنید. 

نمونه اینفوگرافی ساخته شده با پاورپوینت
نمونه اینفوگرافی ساخته شده با پاورپوینت

 

مراحل ساخت اینفوگرافیک با پاورپوینت

قدم اول: ایده پردازی و جمع آوری داده ها

تعیین کنید که چه نوع اطلاعاتی می‌خواهید ارائه دهید و به چه صورتی می‌توانید این اطلاعات را به صورت گرافیکی نمایش دهید. سعی کنید قبل از شروع به طراحی، یک تصویر ذهنی از طرح مورد نظرتان داشته باشید. این طرح می تواند به صورت مجموعه ای از انواع اشکال گرافیکی، چارت ها، نمودارها، تصاویر و غیره باشد. 

قدم دوم: انتخاب ابعاد و سایز کار

به سربرگ Design رفته و Slide Size را انتخاب کنید و سپس بر روی Custom Slide Size کلیک کنید.

اینفوگرافی با پاورپوینت

 

با توجه به مورد مصرف و کاربرد مورد نظرتان، ابعاد مناسب را انتخاب کرده و اندازه طول و عرض آن را در کادر های Height و Width  وارد نمایید و ok کنید. 

ساخت اینفوگرافی با پاورپوینت

 

سپس بر روی یکی از گزینه‌های Maximize یا Ensure Fit، کلیک نمایید تا ابعاد اسلاید های پاورپوینت تنظیم شود. 

ساخت اینفوگرافی با پاورپوینت
ساخت اینفوگرافی با پاورپوینت

 

قدم سوم: رنگ زمینه طرح را مشخص کنید. 

برای این کار از سربرگ Design بر روی Format Background کلیک کنید تا مطابق تصویر زیر، نوار سمت راست ظاهر گردد. سپس مطابق توضیحات تصویر زیر، گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ زمینه برای ساخت اینفوگرافیک با پاورپوینت
انتخاب رنگ زمینه برای ساخت اینفوگرافیک با پاورپوینت

 

البته برای ساخت اینفوگرافیک بهتر است ترجیحا از یک رنگ ساده (یعنی انتخاب گزینه solid fill) استفاده نمایید. 

قدم چهارم: طراحی اشکال، نمودارها و نوشتن متن ها

با استفاده از ابزارهای موجود در سربرگ insert شروع به طراحی اینفوگرافیکی که در مرحله 1 در ذهن خود ساختید، نمایید.

برای مثال:

 •  با استفاده از ابزارهای shapes یا SmartArt شکل های مورد نظرتان را رسم کنید و سپس به آن ها رنگ، سایه و سایر مشخصات گرافیکی مورد نظرتان را بدهید.
 • می توانید از قسمت Chart نمودار های مورد نیازتان را نیز رسم کنید. 
 •  به کمک ابزار Text Box و کشیدن آن روی صفحه (با موس) باکس متن اضافه کرده و به همین صورت تمام متن های مورد نظرتان را به طرح اضافه نمایید. سپس از سربرگ Home، تنظیمات مربوط به فونت، سایز و رنگ نوشته ها و همچنین چپ چین یا راست چین کردن متن و فاصله بین خطوط را انجام دهید.
 • در آخر استفاده از آیکن های مرتبط نیز می تواند طرح شما را بسیار جذاب تر کند.

یک روش بسیار آسان و سریع برای طراحی اینفوگرافی در پاورپوینت

با استفاده از اینفوگرافی های آماده و ترکیب آن ها قادر خواهید بود تا به سرعت، یک طرح اینفوگرافیک بسیار جذاب و حرفه ای آماده کنید. برای این کار می توانید از بین محصولات دسته قالب پاورپوینت اینفوگرافیک قالب هایی را که بیشتر با طرح ذهنی شما همخوانی دارند را انتخاب نمایید. در بین این محصولات بیش از همه استفاده از این سه محصول را توصیه می کنیم:

1- قالب پاورپوینت اینفوگرافیک سه بعدی: این محصول شامل 30 مدل اینفوگرافی مختلف و کاملا قابل ویرایش می باشد. 

2- تم پاورپوینت اینفوگرافیک حرفه ای: دارای 50 اسلاید و طرح خلاقانه

3- پاورپوینت اینفوگرافیک بیزینسی: دارای 48 اسلاید و طرح اینفوگرافیک بسیار جذاب 

حال از قالبی که انتخاب و دانلود کرده اید، طرح مورد نظرتان را کپی کرده و در اسلایدی که برای ساخت اینفوگرافی آماده کرده اید، paste نمایید. سپس با کمی ویرایش و افزودن متن های دلخواه، اینفوگرافی شما آماده می شود. 

قالب پاورپوینت اینفوگرافیک
قالب پاورپوینت اینفوگرافیک

 

قدم پنجم: انیمیشن گذاری و افزودن آهنگ و صدا

در صورتی که می خواهید یک اینفوگرافی متحرک بسازید و با فرمت mp4 ذخیره نمایید، بهتر است به هریک از آشکال و المان های موجود در طرح، مطابق با سلیقه و نیازتان انیمیشن بدهید. برای این کار از سربرگ Animations، هریک از اشکال را انتخاب کنید و انیمیشن مورد نظرتان را به آن بدهید. 

سپس برای تنظیم زمان بندی و ترتیب نمایش انیمیشن ها، از سربرگ Animations، مطابق تصویر زیر بر روی Animation Pane کلیک کنید تا نوار سمت راست ظاهر شود.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، ترتیب نمایش انیمیشن ها مطابق است با شماره گذاری هایی که در اسلاید، کنار هر آیتم انیمیشن گذاری شده نمایش داده شده است. 

ساخت اینفوگرافی متحرک با پاورپوینت
ساخت اینفوگرافی متحرک با پاورپوینت

 

برای افزودن آهنگ و صدا نیز، از سربرگ Insert مطبق تصویر زیر، بر روی Audio و سپس Audio on My PC کلیک نمایید. 

آموزش کار با پاورپوینت و افزودن صدا به پاورپوینت

 

قدم ششم: ذخیره با فرمت دلخواه

آخرین مرحله در آموزش ساخت اینفوگرافیک ذخیره کردن آن و تبدیل به فرمت دلخواه است. همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، پس از طراحی اینفوگرافی می توانید آن را به صورت عکس، pdf یا حتی ویدئو ذخیره کنید. برای این کار این مقاله را بخوانید: آموزش تبدیل پاورپوینت به پی دی اف ، عکس یا فیلم.

 

 

امیدواریم این آموزش برای شما عزیزان مفید و موثر واقع شده باشد. لطفا نظرات یا سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

 

مقالات مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مفید بود ممنون

  پاسخ
 • عااالیی
  ولی چقد قبلن واسه یه ساختن اینفوگرافی ساده باید تو فتوشاپ و کورل زحمت میکشیدیم یا میدادیم کافی نت برامون طراحی کنن 😑

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up